Partner serwisuVisa dla biznesu

KNF


Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to główny urząd nadzorczy dla sektora finansowego w Polsce. KNF nadzoruje sektor bankowy, ubezpieczeniowy, inwestycyjny oraz płatniczy. Celem nadzoru jest ochrona depozytów Polaków. KNF prowadzi rejestr krajowych instytucji płatniczych, małych instytucji płatniczych, instytucji pożyczkowych. KNF wydaje także rekomednacje dla sektora finansowego np. rekomendacje dotyczące polityki kredytowej banków. Urząd słynie z tzw. listy ostrzeżeń KNF, na którą wpisywane są firmy i osoby prowadzące działalność niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Jedną z inicjatyw KNF jest piaskownica regulacyjna dla fintechów. Przewodniczącym KNF jest dr hab. Jacek Jastrzębski.
Nowa droga do innowacji finansowych. Rusza projekt wsparcia fintech z MF, EBOiR i UKNF
February 6, 2020, 6:19 PM

W siedzibie GPW odbyła się inauguracja projektu, którego celem jest wprowadzenie zmian regulacyjnych w zakresie #fintech #suptech #regtech oraz #sandbox.

Rynek nie ma wątpliwości. Program Innovation Hub jest potrzebny
February 5, 2020, 4:38 PM

Największym oczekiwaniem przedstawicieli rynku jest jasna ścieżka dialogu z nadzorcą i temu właśnie służy Innovation Hub.

Monsas uzyskał licencję Krajowej Instytucji Płatniczej
February 4, 2020, 6:02 PM

Na dzisiejszym posiedzeniu KNF jednogłośnie zezwoliła spółce Monsas na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

Kolejny fintech z dostępem do rachunków bankowych
February 4, 2020, 3:47 PM

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała kolejną firmę do rejestru spółek świadczących wyłącznie usługę informacji o rachunku. Zezwolenie KNF otrzymał Ramp Link.

KNF wydał już 50 zezwoleń dla Małych Instytucji Płatniczych
January 31, 2020, 12:28 PM

30 stycznia w rejestrze Małych Instytucji Płatniczych prowadzonym przez KNF zarejestrowano 50. podmiot – jest to Aforti Exchange.

Co to jest otwarta bankowość, fintech i fintechy?
January 29, 2020, 1:40 PM

Dzisiaj KNF opublikował raport o otwartej bankowości w świetle wymogów PSD2. W publikacji zawarta jest m.in. definicja fintechów i otwartej bankowości.

KNF publikuje poradnik na temat otwartej bankowości i PSD2
January 29, 2020, 12:29 PM

Dokument nosi tytuł "Otwarta bankowość w świetle wymogów dyrektywy PSD2 - wyzwania i perspektywy rozwoju dla polskiego sektora FinTech".

FinTech 2020. Plany KNF i podsumowanie działalności Innovation Hub
January 28, 2020, 1:33 PM

Na spotkaniu w siedzibie KNF podsumowano dwa lata działalności Programu Innovation Hub. Nadzorca przypomniał także o fintechowej strategii na rok 2020.

KNF opublikował stanowisko w sprawie chmury obliczeniowej
January 24, 2020, 10:18 AM

Komunikat o chmurze obliczeniowej jest realizacją jednego z wielu działań zapowiedzianych przez UKNF w "Cyfrowej Agendzie Nadzoru".

KNF odpowiada w sprawie Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku
January 23, 2020, 3:42 PM

UKNF opublikował stanowisko w sprawie oświadczenia Rady Nadzorczej w zawieszeniu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku.

Stanowisko UKNF dotyczące raportu NIK o "aferze GetBack"
January 21, 2020, 5:14 PM

UKNF opublikował stanowisko w sprawie raportu NIK dotyczącego działalności organów i instytucji państwowych wobec spółki GetBack SA.

Twincard w rejestrze Małych Instytucji Płatniczych
January 20, 2020, 10:00 AM

Twincard to kolejna spółka, która została wpisana do rejestru Małych Instytucji Płatniczych. Fintech należy do grupy Twino.

Kolejna spółka na liście ostrzeżeń publicznych KNF
January 16, 2020, 2:57 PM

Na listę ostrzeżeń publicznych KNF został dodany nowy podmiot - Logoscript sp. z.o.o.

Wszystko co musisz wiedzieć o crowdfundingu. KNF uruchomił specjalną sekcję na stronie internetowej
January 10, 2020, 1:03 PM

KNF poinformował o uruchomieniu na stronie internetowej urzędu specjalnej zakładki, gdzie będą publikowane najważniejsze informacje dotyczące crowdfundingu.

Ostrzeżenie KNF. Gefion Insurance ma problemy z płynnością finansową
December 23, 2019, 2:43 PM

Tym razem KNF powołuje się na informacje swojego duńskiego odpowiednika, który publicznie ostrzega, że Gefion Insurance ma problemy z płynnością finansową.

KNF uruchomi wirtualną piaskownicę PSD2 w 2020 roku
December 19, 2019, 2:32 PM

Na początek urząd udostępni wirtualną piaskownicę PSD2, a następnie pojawi się sandbox dla rozwiązań opartych na blockchainie.

KNF chce jeszcze bardziej wspierać fintechy. Urząd prezentuje nową strategię
December 19, 2019, 10:39 AM

Nadzorca zapowiedział między innymi powstanie wirtualnej piaskownicy, w której wybrane fintechy będą mogły testować swoje rozwiązania.

KNF reaktywuje zespół ds. Fintech
December 10, 2019, 5:48 PM

Departament Fintech w KNF działa, a jego nowy szef Zbigniew Wiliński zapowiedział wsparcie w likwidacji barier do rozwoju sektora finansowych technologii.

UKNF uruchomiło skrzynkę e-mail do sekurytyzacji
December 6, 2019, 4:45 PM

UKNF przypomina o zmianach w sekurytyzacji. W celu łatwiejszego wykonywania obowiązków informacyjnych UKNF uruchomił specjalny adres e-mail.

Na listę ostrzeżeń publicznych trafił Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy
December 3, 2019, 3:30 PM

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował o wpisaniu na listę ostrzeżeń spółki Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy z siedzibą w Warszawie.