Legal
DORA obejmuje zarówno tradycyjne instytucje finansowe, jak i fintechy, które muszą dostosować się do wymogów do 17 stycznia 2025 roku.
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Jest to usługa zaufania uregulowana w rozporządzeniu UE eIDAS.
KE opracowuje plany nałożenia ceł na tanie towary kupowane od chińskich sprzedawców internetowych, w tym Temu, Shein, czy AliExpress.
Podpisana ustawa utrzymuje także półroczne odroczenia (do końca lipca 2026 r.) niektórych obowiązków związanych z KSeF.
DORA wejdzie w życie na początku 2025 roku, co oznacza, że podmiotom finansowym pozostało niewiele czasu na dostosowanie się do nowych wymogów.
Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej od 2027 r. nie będziemy mogli już zapłacić gotówką więcej niż 10 tys. euro.
Obecnie to ofiara przestępstwa czy kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe.
Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło właśnie prekonsultacje do projektowanej implementacji Aktu o sztucznej inteligencji.
Dotyczy to rynku polskiego, Unii Europejskiej, ale także USA czy Indii. Na świecie kryptowaluty posiada już ponad 400 mln ludzi.
Instytucje finansowe chcą o nas wiedzieć coraz więcej
Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało treść ustawy. Trwają konsultacje.
Nowe przepisy mają na celu wdrożenie do polskiego systemu prawnego unijnego rozporządzenia DORA.
Nowe regulacje dotyczą między innymi takich firm jak Allegro, OLX, czy Uber. To implementacja unijnej dyrektywy DAC7.
Rynek ten przyciąga zarówno inwestorów długoterminowych, jak i spekulacyjnych, nastawionych na osiągnięcie szybkiego zysku.
Ogólną zasadą AI Act jest podział zastosowań sztucznej inteligencji ze względu na skalę ryzyka. Co uznano za najbardziej ryzykowne?
Kontrowersje może budzić rejestr domen podmiotów świadczących usługi w zakresie kryptoaktywów, czy zasady okresu przejściowego.
Karą zakończyło się również postępowanie wobec Assay Management (ponad 650 tys. zł) – drugiej spółki z Grupy Assay, która pozyskiwała klientów.
Teraz resort ma przeanalizować uwagi zgłoszone przez uczestników konsultacji i w drugiej połowie marca przedstawić do dalszych uzgodnień projekt rozwiązań legislacyjnych.
Dotyczy on przede wszystkim podmiotów świadczących różnego rodzaju usługi dostępu do treści umieszczanych w Internecie przez innych użytkowników.
Nowe przepisy mają pozwolić na przelanie pieniędzy w 10 sekund - także także poza godzinami pracy banku.
Rozporządzenie MiCA zobowiązuje państwa członkowskie do wyznaczenia organu odpowiedzialnego za nadzór wydawanie zezwoleń i nakładanie sankcji.
Rozporządzenie obejmie także kraje spoza strefy euro - czyli między innymi Polskę. Ma być szybciej i taniej.
Nowa data obowiązkowego korzystania z KSeF ma zostać wskazana na przełomie kwietnia i maja.
Przy rejestracji znaków towarowych, obejmujących imiona i nazwiska, podobnych do siebie, może wystąpić ryzyko kolizji związane z wprowadzeniem w błąd odbiorców.
Pracodawca, który przetwarza dane biometryczne w sposób niezgodny z prawem naraża się na wszczęcie postępowania przed Urzędem Ochrony Danych Osobowych.
Ważną nowością jest mechanizm umożliwiających administracji publicznej dostęp do danych, którymi dysponuje sektor prywatny.
Chodzi tutaj między innymi o rozporządzenia MICA i DORA. To pierwsze będzie mieć zastosowanie do podmiotów uczestniczących w emisji kryptoaktywów lub świadczących usługi z nimi związane na terenie UE.
Na razie zezwolenie posiadają tylko trzy firmy - Emiteo.pl, Finansowo.pl oraz GPW Private Market.
EUIPO odrzucił ostatnio wniosek o zarejestrowanie wirtualnej broni palnej jako znaku towarowego. Skąd taka decyzja?
Celem nowo przyjętej legislacji jest aktywna walka z unikaniem opodatkowania i praniem brudnych pieniędzy.
Najogólniej rzecz ujmując, wyróżniamy trzy rodzaje znaków towarowych podlegających rejestracji, tj. znaki indywidualne, znaki wspólne oraz znaki certyfikujące.
Dodatkowo od 17 czerwca bieżącego roku wszyscy, którzy będą chcieli pracować jako kierowcy w firmach świadczących usługi przewozu osób, będą musieli mieć polskie prawo jazdy.
Zdaniem KNF unijne rozporządzenie MiCA nie wyeliminuje charakterystycznych dla kryptoaktywów ryzyk.
Na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że „znak towarowy” może stanowić wyłącznie graficzne lub wizualne oznaczenie, takie jak np. nazwa czy logo firmy.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że wdrożenie KSeF optymalizuje fakturowanie, obieg dokumentów i wykorzystywane przez przedsiębiorców systemy fakturowe.
W myśl nowych przepisów telekomy mają stosować rozwiązania wykrywające i ograniczające tak zwany spoofing.
Ministerstwo Skarbu miało zostać poinformowane podczas ostatnich rozmów z branżą, że wielu największych graczy może opuścić brytyjski rynek, jeśli zostaną poddani zbyt surowym regulacjom.
Celem nowych przepisów jest między innymi ograniczenie procederu zaciągania kredytu na wyłudzone od klientów dane.
Unia Europejska debatuje na temat wprowadzenia nowej opłaty, która obciąży dostawców treści internetowych, takich jak Netflix, Google, czy Facebook.
Choć w większości transakcji zastosowanie metody podzielonej płatności nie jest obowiązkowe, to warto mieć na uwadze, korzyści płynące z jego zastosowania.
Wczoraj Komisja Europejska opublikowała komunikat z założeniami dyrektywy PSD3. Chodzi m.in. o ochronę praw klientów, ale także zapewnienie większego wyboru dostawców usług płatniczych na rynku.
Nowe przepisy budzą jednak pewne kontrowersje. Chodzi m.in. o umożliwienie wykorzystywania systemów AI do identyfikacji obywateli.
W opinii ZBP konsument nie spełnia na rzecz banku żadnej usługi. W związku z tym konsument nie może domagać się od banku roszczeń wykraczających poza zwrot rat.
TSUE orzekł dzisiaj w sprawie konsumentów mających kredyty indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego.
Chodzi między innymi o 24-godzinny okres "karencji" dla początkujących inwestorów, czy zakaz oferowania bonusów za polecanie znajomych.
Rozwój technologiczny wpłynął na sposób w jaki rozpowszechniane są utwory. Coraz łatwiej o dokonanie naruszeń mających charakter transgraniczny.
Instytucje finansowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą zobowiązani do sprawdzenia statusu PESEL-u przed podpisaniem umowy.
Już 18 maja w życie wchodzi kolejna część przepisów w ramach tak zwanej ustawy antylichwiarskiej. Od tego momentu instytucje pożyczkowe zobowiązane są do wnikliwej oceny zdolności kredytowej klienta.
Aby uznać dzieło za utwór w rozumieniu praw autorskich, dzieło to musi być stworzone przez człowieka.
Zablokowanie dostępu do ChatGPT we Włoszech jest jednak środkiem tymczasowym. OpenAI miało 20 dni na ustosunkowanie się do zarzutów.