Digital Euro
EBC przewiduje, że decyzja o przejściu do kolejnej fazy przygotowań zostanie podjęta dopiero pod koniec 2025 roku.
EBC jest obecnie w połowie dwuletniej fazy przygotowawczej mającej na celu położenie fundamentów pod potencjalną emisję cyfrowego euro.
Prezes BoE zauważa jednak, że bankom nie spieszy się z wdrażaniem tego typu innowacji. Odpowiedzialność może spaść na bank centralny.
Około połowa mieszkańców Niemiec twierdzi, że nie wyobraża sobie nawet korzystania z cyfrowego euro.
EBC jest niemal w połowie dwuletniej fazy przygotowawczej mającej na celu położenie fundamentów pod potencjalną emisję cyfrowego euro.
Hong Kong Monetary Authority stanie się pierwszym bankiem centralnym spoza Europy, który weźmie udział w projekcie EBA dotyczącym cyfrowego euro.
Europejski Bank Centralny rozpoczął medialną ofensywę, aby zapewnić obywateli, że nowa opcja płatności uzupełni, a nie zastąpi gotówkę.
Chodzi o możliwość wykorzystania walut cyfrowych od różnych banków centralnych, nawet jeśli były one zbudowane w oparciu o inne technologie.
W trakcie swojego przemówienia przed amerykańskim Senatem, prezes FED stwierdził, że Stany Zjednoczone nie są blisko rozwoju i wdrożenia cyfrowego dolara.
Europejski Bank Centralny twierdzi, że banki niepotrzebnie obawiają się cyfrowego euro w kontekście utraty depozytów.
USA mają być wyprzedzane przez takie rynki jak Chiny, Indie, czy Unia Europejska.
Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do przyjęcia przepisów gwarantujących prywatność użytkowników, w przypadku wdrożenia cyfrowego funta.
"Taka waluta dałaby rządowi federalnemu absolutną kontrolę nad twoimi pieniędzmi" - stwierdza lider Partii Republikańskiej.
Tego typu wdrożenia popiera zaledwie 42% badanych. Główne obawy to brak ochrony prywatności i małe pole do zastosowania tej technologii.
Według doniesień niezależnych rosyjskich mediów obywatele mają być zaniepokojeni wprowadzeniem nowego tokena płatniczego.
Jednym ze zdecydowanie najciekawszych rozwiązań powstałym w związku z technologią blockchain i jednocześnie budzącym najwięcej kontrowersji, jest koncepcja tzw. „stablecoina”.
Kolejnym etapem rozwoju CBDC w Chinach mają być wypłaty wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego w cyfrowych juanach.
Niemniej niedawny krach na rynku kryptowalut skłonił niektóre banki centralne do ponownego przemyślenia swojego stanowiska - wynika z badania BIS.
Testy miały na celu zbadanie, w jaki sposób można połączyć infrastrukturę banku centralnego i sektora prywatnego, aby umożliwić detaliczne płatności CBDC.
Ripple uruchamia platformę CBDC dla banków centralnych, rządów i instytucji finansowych. Ma ona umożliwiać wydawanie własnych walut cyfrowych i stablecoinów.
Ryzyka wynikające z wdrożenia cyfrowego euro mają obecnie przyćmiewać korzyści płynące z projektu CBDC - wynika z nowego raportu PE.
Może też powstać dedykowana aplikacja Eurosystemu. Cyfrowe euro ma pojawić się najwcześniej w 2026 roku.
CBDC ma wesprzeć indyjską gospodarkę i ograniczyć koszty związane z zarządzeniem fizycznym pieniądzem.
Europejski Bank Centralny wybrał pięciu partnerów, którzy mają pomóc w opracowaniu prototypu cyfrowego euro. W gronie tym znalazł się m.in. Amazon oraz CaixaBank.
Norges Bank upublicznił kod źródłowy swojej piaskownicy CBDC. Prototypowa infrastruktura do emisji waluty cyfrowej oparta jest na technologii ethereum.
Amerykański FIS we współpracy z M10 Networks uruchomił wirtualne laboratorium do prac nad walutami cyfrowymi.
Banque de France chce być gotowy do wprowadzenia CBDC jako narzędzia rozliczeniowego jeszcze w 2023 roku.
W ramach powyższego projektu prace zespołu MIT mają opierać się na badaniach przeprowadzonych z Bankiem Rezerwy Federalnej w Bostonie.
Prezydent USA zobowiązał amerykańskie agencje i instytucje rządowe do oszacowania ryzyka oraz korzyści związanych z cyfrowym dolarem.
Bank centralny Szwecji przedłużył umowę o kolejny rok z firmą Accenture jako dostawcą pilotażowego projektu e-korony.
CBDC mają ułatwić obieg pieniądza, a co za tym idzie – zwiększyć wydajność, bezpieczeństwo oraz gwarancję przekazu środków odpowiednim odbiorcom.
Zdaniem The Economic Affairs Committee cyfrowy funt to zagrożenie dla stabilności finansowej kraju i prywatności obywateli.
Mobilny portfel jest już dostępny w Google Play i App Store. Cyfrowy juan ma być wykorzystywany podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Narodowy Bank Polski przewiduje, że w 2022 roku może przejść do kolejnego etapu pracy nad cyfrowym złotym - co oznacza intensyfikację działań przy projekcie CBDC.
Kolejne banki centralne rozpoczynają prace nad wdrożeniem cyfrowej wersji gotówki, a uczestniczą w nich również firmy z rynku płatniczego – takie jak Visa.
W skład fundacji wchodzą takie podmioty jak Accenture, CGI Group, Ripple, czy polski fintech Billon.
Bank Rozrachunków Międzynarodowych zaprosił banki centralne Malezji, Singapuru, RPA i Australii do testów CBDC przy rozliczeniach transgranicznych.