Prawo
Celem kodeksu jest ustanowienie zasad odpowiedzialnego rozwoju i wdrażania systemów sztucznej inteligencji.
KNF chce zwiększyć wymogi pozwalające na wpis do rejestru instytucji pożyczkowych. Obecnie wystarczy kapitał w wysokości 1 mln PLN.
Nowe regulacje obejmą produkty od smartwatchów po zabawki, nakładając na producentów obowiązek wsparcia w zakresie bezpieczeństwa.
Wspomniana ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2025 roku, pod warunkiem przyjęcia jej przez parlament.
Zakaz ma wejść w życie w listopadzie 2025 roku. Powodem są obawy, że social media negatywnie wpływają na samopoczucie dzieci.
Sektor finansowy musi dostosować się do zakazów, zwłaszcza związanych z manipulacją, czy zastosowaniem technik scoringowych.
Rząd planuje wprowadzenie kolejnych ulg dla przedsiębiorców, w tym pracę nad koncepcją dobrowolnego ZUS-u.
Proponowane rozwiązanie wyeliminuje ryzyko odpowiedzialności finansowej w wysokości 5 tys. zł za brak integracji. Co dalej?
DORA obejmuje zarówno tradycyjne instytucje finansowe, jak i fintechy, które muszą dostosować się do wymogów do 17 stycznia 2025 roku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kasy online mają być zintegrowane z terminalami płatniczymi już od 1 stycznia 2025 roku.
Sieć społecznościowa Facebook zmieniła sposób, w jaki prezentowane są odnośniki do treści prasowych. Sprawą zajął się UOKiK.
Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło prace nad projektem ustawy, a teraz trafił on do konsultacji społecznych.
Fintech zawiadamia UOKiK o zmowie bankowej i zapowiada rychłe wystąpienie na drogę sądową.
Spółka domaga się odszkodowania w wysokości minimum 3 mld zł za ograniczanie dostępu do rynku walutowego w wyniku zmowy bankowej.
Nowe regulacje mają chronić ludzi przed oszustwami, dając bankom dodatkowe 72 godziny na zbadanie podejrzanych płatności.
Spółka oskarża dwa banki o opoźnienia w przelewach środków i utrudnianie dostępu do rynku. Zapowiada pozwy na sporą sumę.
RMF FM podaje, że obecnie w prokuratorze trwa analiza dokumentów do zawiadomienia przez KNF.
W skardze zarzuca się, że firma nielegalnie utrzymuje swoją pozycję monopolisty, między innymi izolując się od konkurencji.
Tylko w 2021 roku Google wydało 26 mld dolarów, aby stać się domyślną wyszukiwarką na platformach Apple i Android.
Już w lutym 2025 roku mocy nabiorą przepisy zakazujące stosowania w całej Unii szczególnie niebezpiecznych systemów AI.
Banki i towarzystwa budowlane będą musiały uwzględniać potrzeby mieszkańców podczas zamykania oddziałów, czy likwidowania bankomatów.
Przepisy będą stosowane fazami. Najbliższa to 2 lutego 2025 r. i regulacje o praktykach zakazanych.
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Jest to usługa zaufania uregulowana w rozporządzeniu UE eIDAS.
KE opracowuje plany nałożenia ceł na tanie towary kupowane od chińskich sprzedawców internetowych, w tym Temu, Shein, czy AliExpress.
Podpisana ustawa utrzymuje także półroczne odroczenia (do końca lipca 2026 r.) niektórych obowiązków związanych z KSeF.
DORA wejdzie w życie na początku 2025 roku, co oznacza, że podmiotom finansowym pozostało niewiele czasu na dostosowanie się do nowych wymogów.
Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej od 2027 r. nie będziemy mogli już zapłacić gotówką więcej niż 10 tys. euro.
Obecnie to ofiara przestępstwa czy kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe.
Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło właśnie prekonsultacje do projektowanej implementacji Aktu o sztucznej inteligencji.
Dotyczy to rynku polskiego, Unii Europejskiej, ale także USA czy Indii. Na świecie kryptowaluty posiada już ponad 400 mln ludzi.
Nowe przepisy mają na celu wdrożenie do polskiego systemu prawnego unijnego rozporządzenia DORA.
Nowe regulacje dotyczą między innymi takich firm jak Allegro, OLX, czy Uber. To implementacja unijnej dyrektywy DAC7.
Rynek ten przyciąga zarówno inwestorów długoterminowych, jak i spekulacyjnych, nastawionych na osiągnięcie szybkiego zysku.
Ogólną zasadą AI Act jest podział zastosowań sztucznej inteligencji ze względu na skalę ryzyka. Co uznano za najbardziej ryzykowne?
Kontrowersje może budzić rejestr domen podmiotów świadczących usługi w zakresie kryptoaktywów, czy zasady okresu przejściowego.
Karą zakończyło się również postępowanie wobec Assay Management (ponad 650 tys. zł) – drugiej spółki z Grupy Assay, która pozyskiwała klientów.
Teraz resort ma przeanalizować uwagi zgłoszone przez uczestników konsultacji i w drugiej połowie marca przedstawić do dalszych uzgodnień projekt rozwiązań legislacyjnych.
Dotyczy on przede wszystkim podmiotów świadczących różnego rodzaju usługi dostępu do treści umieszczanych w Internecie przez innych użytkowników.
Nowe przepisy mają pozwolić na przelanie pieniędzy w 10 sekund - także także poza godzinami pracy banku.
Rozporządzenie MiCA zobowiązuje państwa członkowskie do wyznaczenia organu odpowiedzialnego za nadzór wydawanie zezwoleń i nakładanie sankcji.
Rozporządzenie obejmie także kraje spoza strefy euro - czyli między innymi Polskę. Ma być szybciej i taniej.
Nowa data obowiązkowego korzystania z KSeF ma zostać wskazana na przełomie kwietnia i maja.
Przy rejestracji znaków towarowych, obejmujących imiona i nazwiska, podobnych do siebie, może wystąpić ryzyko kolizji związane z wprowadzeniem w błąd odbiorców.
Pracodawca, który przetwarza dane biometryczne w sposób niezgodny z prawem naraża się na wszczęcie postępowania przed Urzędem Ochrony Danych Osobowych.
Ważną nowością jest mechanizm umożliwiających administracji publicznej dostęp do danych, którymi dysponuje sektor prywatny.
Chodzi tutaj między innymi o rozporządzenia MICA i DORA. To pierwsze będzie mieć zastosowanie do podmiotów uczestniczących w emisji kryptoaktywów lub świadczących usługi z nimi związane na terenie UE.
EUIPO odrzucił ostatnio wniosek o zarejestrowanie wirtualnej broni palnej jako znaku towarowego. Skąd taka decyzja?
Celem nowo przyjętej legislacji jest aktywna walka z unikaniem opodatkowania i praniem brudnych pieniędzy.
Najogólniej rzecz ujmując, wyróżniamy trzy rodzaje znaków towarowych podlegających rejestracji, tj. znaki indywidualne, znaki wspólne oraz znaki certyfikujące.
Dodatkowo od 17 czerwca bieżącego roku wszyscy, którzy będą chcieli pracować jako kierowcy w firmach świadczących usługi przewozu osób, będą musieli mieć polskie prawo jazdy.