Zestawienie ludzi fintechu


Piotr Alicki

Krajowa Izba Rozliczeniowa

Prezes Zarządu KIR od listopada 2016 roku. Uznany ekspert branży bankowej, doświadczony w zarządzaniu złożonymi projektami z zakresu IT.

Organizator i uczestnik wielu krajowych inicjatyw mających na celu digitalizację procesów gospodarczych realizowanych we współpracy z sektorem bankowym i administracją publiczną. Absolwent Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nadzorował obszar IT w największych bankach funkcjonujących w Polsce – Banku Pekao oraz PKO Banku Polskim, a także liczne fuzje i integracje w sektorze bankowym. Odpowiadał za budowę i wdrożenie systemu płatności mobilnych IKO, na bazie którego utworzono lokalny system płatności mobilnych BLIK, zarządzany przez Polski Standard Płatności. Były przewodniczący Rady Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich i członek Rady Dyrektorów Visa Europe. Wieloletni członek Rady ds. Systemu Płatniczego działającej przy NBP reprezentujący w przeszłości Pekao i PKO BP, a obecnie KIR.

Odznaczony odznaką honorową Prezesa NBP „Za Zasługi Dla Bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”, Złotym Medalem Mikołaja Kopernika Związku Banków Polskich; jest laureatem konkursów, m.in.: „Lider Informatyki 1997”, „Lider Informatyki 2010”, „Lider informatyki 2012”, „Lider informatyki 2016”. W 2018 r. otrzymał nagrody IT@Bank w kategorii Produkt Roku za trzy projekty prowadzone w KIR: usługę trwały nośnik wdrożoną w oparciu o technologię blockchain, system STIR umożliwiający przeciwdziałanie przestępstwom skarbowym dzięki wykorzystaniu analizy big data oraz mechanizm podzielonej płatności VAT. Wyróżniony tytułem Digital Shapers 2018, przyznawanym wybitnym osobowościom cyfrowego świata i nowych technologii w Polsce.

Znajdziesz mnie:

Czytaj więcej

Marcin Balicki

Millennium Leasing

Od 2016 roku Prezes Zarządu Millennium Leasing. Związany z firmą od 2013, pełniąc w niej funkcję Dyrektora Departamentu Sprzedaży, a od maja 2015 roku – Członka Zarządu.

Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (ZPL) od maja 2017 roku, współtworzący działającą w jego ramach Grupę d/s digitalizacji a także współtwórca organizowanego przez Związek e-Leasing Day, dorocznej konferencji łączącej ze sobą kluczowych dla branży menedżerów z obszarów IT, procesów i produktów oraz dostawców rozwiązań informatycznych, wspierających działalności firm leasingowych.

Twórca forum dyskusyjnego „Filozofia przy sobocie (Polska)” na LinkedIn, poświęconego między innymi zarządzaniu i rozwojowi osobistemu i autor esejów, m.in. na temat syntezy doświadczeń jako metody znajdowania innowacyjnych rozwiązań w biznesie.

Znajdziesz mnie:

Czytaj więcej

Brunon Bartkiewicz

ING Bank Śląski

Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego. Brunon Bartkiewicz jest związany z ING Bankiem Śląskim i ING od początku lat 90-tych.

W 1995 roku objął stanowisko prezesa zarządu Banku Śląskiego. W 2000 roku na kolejne cztery lata objął funkcję dyrektora generalnego oraz członka zarządu w banku ING Direct NV. Na tym stanowisku był odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem kredytowym i rynkowym, wsparcie informatyczne i operacyjne oraz zarządzanie ryzykiem operacyjnym.

W 2004 roku objął stanowisko prezesa ING Banku Śląskiego. W 2010 roku został członkiem General Management Team w ING Direct, w którym był m.in. odpowiedzialny za działalność w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii. Od 2012 roku nadzorował działalność ING we Francji, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Rumunii oraz Turcji.

Jako Chief Innovation Officer w Grupie ING (od 2014 roku), Brunon Bartkiewicz odegrał znaczącą rolę w ING we wdrażaniu innowacji, promowaniu innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz szybkim wprowadzaniu innowacyjnych pomysłów na rynek.

W 2016 roku ponownie został powołany na stanowisko prezesa ING Banku Śląskiego. Brunon Bartkiewicz ukończył Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (SGH).

Znajdziesz mnie:

Czytaj więcej

Bartosz Berestecki

PayTel

Od lipca 2020 roku CEO PayTel. Wcześniej członek rady nadzorczej PayU w Polsce.

W PayU Bartosz Berestecki zajmował się kwestiami prawnymi i regulacyjnymi oraz odpowiadał za przestrzeganie przepisów w spółkach PayU w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Turcji i Rosji. W latach 2016-2018 sprawował funkcję Członka Zarządu PayU S.A. a od grudnia 2018 r. zajmował stanowisko Prezesa Zarządu tej spółki. W kwietniu 2020 roku dołączył do Rady Nadzorczej PayU. Na początku lipca 2020 roku zasilił szeregi fintechu PayTel.

Bartosz Berestecki jest radcą prawnym z wieloletnim doświadczeniem. W 2010 roku uzyskał dyplom MBA na Uniwersytecie w Minnesocie w Stanach Zjednoczonych. Swoją karierę zawodową rozpoczął w warszawskim biurze kancelarii prawniczej White & Case. Następnie kierował działem prawnym i korporacyjnym Deutsche Bank PBC S.A., a także przez trzy lata tworzył i rozwijał polski oddział jednego z banków konsumenckich z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Wywiad z Bartoszem Beresteckim można przeczytać tutaj.

Znajdziesz mnie:

Czytaj więcej

Tomasz Bogus

Xchanger

Obecnie Co-founder i Chieff Strategy Officer w fintechu Xchanger. Posiada ponad 28 lat doświadczenia w sektorze bankowym, a w przeszłości był prezesem takich banków jak Bank Pocztowy, czy BGŻ BNP Paribas.

Xchanger to fintech założony w 2016 roku, a jego główna siedziba mieści się w Londynie. Firma udostępnia porównywarkę ofert kantorów internetowych, a także dostarcza narzędzia usprawniające międzynarodowe transfery pieniężne.

To za kadencji Tomasza Bogusa (2015-2017) BGŻ BNP Paribas przeprowadził skomplikowany proces połączenia banków BGŻ i BNP Paribas. Jako CEO instytucji wspierał jej transformację cyfrową.

Wcześniej przez 6 lat pełnił funkcję prezesa Banku Pocztowego. Był odpowiedzialny za strategię i rozwój biznesu banku, nadzorując kwestie kadrowe, audytowe, zgodności oraz regulacyjne. W ciągu kadencji Tomasza Bogusa Pocztowy pozyskał milion nowych klientów i podwoił swoją kapitalizację.

Znajdziesz mnie:

Czytaj więcej
Ikona podcastyOstatnie podcasty
Czy dowód i paszport można wyrzucić do kosza? [Podcast]
Quo vadis branży pośrednictwa finansowego? [Wideo]
Bezpiecznie w paperless? O metodach weryfikacji tożsamości w biznesie [Wideo]
Omnichannel w ubezpieczeniach. Punkta wytycza trendy [Wideo]
Ruszył Ekosystem FinTech Poland. Co to oznacza dla rynku? [Wideo]
Podcasty