Blockchain
Technologia blockchain jest oparta na kryptografii, która wykorzystuje rejestry rozproszone. Blockchain kojarzony jest głównie z bitcoinem, ale technologia ta ma o wiele szersze zastosowanie. Jak działa blockchain i do czego może być wykorzystywany? Podstawowa przewaga blockchaina to nienaruszalność - nie da się zmienić danych zapisanych w łańcuchu bez poinformowania o tym wszystkich użytkowników sieci. Blockchain może być wykorzystywany w bankowości, smart contracts (inteligentne kontrakty) i transferze pieniędzy.
Zarządzanie akcjami różnych spółek w jednej aplikacji. Powstaje SIRA
SIRA zostało zbudowane na wzór open bankingu, dzięki czemu możliwe będzie zarządzanie akcjami różnych spółek w ramach jednej aplikacji.
Politechnika Świętokrzyska i Billon przenoszą dyplomy ukończenia uczelni na blockchain
Absolwenci uczelni otrzymają odporne na fałszerstwa, cyfrowe kopie dokumentów poświadczających ukończenie studiów, przechowywane w systemie blockchain.
Kolejny projekt KIR i PKO BP oparty na blockchainie. Z udziałem Ministerstwa Finansów
Kolejnym wdrożeniem z wykorzystaniem rejestrów rozproszonych jest system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych.
Nie tylko finanse. Trzy branże, które już dziś zmieniają sposób patrzenia na blockchain
Już pod koniec 2019 roku na świecie co najmniej 11 jednorożców, czyli firm wycenianych na ponad 1 miliard USD, zajmowało się właśnie jej rozwojem.
Rusza pierwsza w Polsce piaskownica blockchain
Nowa platforma technologiczna uruchomiona została dzięki współpracy KIR, IBM, Chmury Krajowej, PKO BP, KNF oraz fundacji Fintech Poland.