Sektor Fintech
W okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku firmy pożyczkowe udzieliły zobowiązań na kwotę 10,2 mld PLN.
Na razie rozwiązanie jest dostępne tylko w Wielkie Brytanii, ale fintech ma je rozszerzyć także na inne kraje EOG.
Bank Litwy stracił cierpliwość m.in. w związku z powtarzającymi się uchybieniami w złożeniu rocznego raportu przez spółkę kevin.
Brytyjski Departament Biznesu i Handlu szacuje, że wartość otwartej bankowości i systemów smart data może zwiększyć krajowe PKB o 28 mld funtów
NBP opublikował statystyki za I kwartał 2024 roku. Przedstawiono najnowsze dane na temat liczby kart płatniczych, terminali, czy bankomatów.
Donald Trump pojawił się na scenie podczas konferencji Bitcoin 2024. Wezwał on między innymi do utworzenia strategicznej rezerwy bitcoinów.
PKO Finat to spółka z Grupy PKO BP świadcząca usługi firmom z sektora finansowego – usługi agenta transferowego, księgowości funduszy i spółek.
To o tyle istotne, że PayPo od jakiegoś czasu przymierza się do wydawania własnych kart płatniczych.
Oferta BLIKA, wprowadzana na Słowacji, jest rozwiązaniem skalowalnym w całej strefie euro. Trwają prace wdrożeniowe z innymi uczestnikami rynku.
Sieć ogłasza nową funkcję, z której będą mogli skorzystać posiadacze karty Moja Biedronka lub aplikacji mobilnej i wdraża ją w sklepach.
Do tej grupy zalicza się między innymi osoby zajmujące wysokie stanowiska polityczne, które mogą być zamieszane w korupcję.
Tymczasem wolumen płatności gotówkowych spadł o siedem procent w roku 2023. Gotówka stanowiła zaledwie 12% wszystkich płatności.
Banki i towarzystwa budowlane będą musiały uwzględniać potrzeby mieszkańców podczas zamykania oddziałów, czy likwidowania bankomatów.
Na razie Revolut wszedł w "etap mobilizacji". W jego trakcie ma czas na pełne uruchomienie operacji bankowych.
Urząd wyraził obawy, że producent iPhone'ów może narzucać nieuczciwe warunki handlowe deweloperom, którzy korzystają z App Store.
W komunikacie czytamy, że partnerstwo ma przybliżyć polską spółkę do globalnej ekspansji swojego biometrycznego rozwiązania.
Finalizacja transakcji spodziewana jest w IV kwartale bieżącego roku. Fintechy oferują rozwiązania z zakresu BaaS.
Brazylijski Pix dość mocny przypomina polskiego BLIKA. To druga najczęściej używaną metodą płatności w "Kraju Kawy".
Kamala Harris zdecydowaną faworytką do stanięcia w szranki z Trumpem w walce o prezydenturę w USA.
W październiku w Wielkiej Brytanii wchodzą w życie nowe przepisy, które zaostrzą wymogi dotyczące zwrotu pieniędzy konsumentom.
W pierwszym kwartale 2024 roku Allegro Pay udzieliło im finansowania na kwotę 2,1 miliarda złotych.
Część najbogatszych amerykańskich inwestorów technologicznych opowiedziało się za Trumpem. Większość liderów BigTechów na razie milczy.
W piątek doszło do potężnej awarii systemów Microsoft, a jej reperkusje odczuły banki, telekomy, szpitale i lotniska na całym świecie.
Zgodnie z komunikatem, bank pozwala dzieciom zarejestrować się do programu bez uiszczania żadnych opłat.
Na razie nie wiadomo z jaką wyceną fintech pojawi się na Wall Street, ale jakiś czas temu Bloomberg donosił, że może ona wynieść 20 mld USD.
Firma została założona w 2020 roku przez Karola Zielińskiego, który od prawie dwóch lat zasiadał w zarządzie mPay.
Jednym z osób planujących sprzedaż akcji ma być Nik Storonsky, dyrektor generalny Revoluta - podaje Sky News.
Stripe nadal wstrzymuje się z zapowiadanym od dawna debiutem na giełdzie. Fintech pozostaje jednym z najbardziej wartościowych startupów na świecie.
Narodowy Bank Polski udzielił odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).
BNP Paribas współpracuje z Ant international nad usprawnieniem transgranicznych usług płatniczych dla sprzedawców i konsumentów w Europie.
Ogólny katalog działań zabronionych i dotkliwe sankcje dla użytkowników, w tym finansowe - to część zakwestionowanych postanowień.
Oznacza to, że za pośrednictwem iPhone’ów będzie można korzystać na przykład ze zbliżeniowego BLIKA.
Firma kryptowalutowa Circle otrzymała licencję pieniądza elektronicznego we Francji. Spółka może działać zgodnie z unijnymi przepisami MiCA.
Wśród 10 największych światowych rynków FinTech w pierwszej trójce nadal znajdują się Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Indie.
Usługa mojeID to metoda zdalnego potwierdzenia tożsamości w oparciu o bankowość elektroniczną.
System ma być niemal całkowicie cyfrowy, co budzi pewne obawy o wykluczenie niektórych mieszkańców - na przykład seniorów.
Nie wszyscy są jednak zadowoleni z decyzji rządu o sprzedaży swoich bitcoinów. Mogłyby się przydać jako rezerwa walutowa?
Hong Kong Monetary Authority stanie się pierwszym bankiem centralnym spoza Europy, który weźmie udział w projekcie EBA dotyczącym cyfrowego euro.
Zjednoczone Królestwo, pomimo Brexitu, pozostaje jednym z najważniejszych rynków dla tego sektora na świecie.
Polski fintech poinformował jednak, że nadal współpracuje z Universal Bankiem, jednym z największych banków na Ukrainie.
Po wyborach na Wyspach stowarzyszenie fintechów apeluje do nowego rządu, twierdząc, że firmy technologiczne powinny zostać zmuszone do wypłaty odszkodowań ofiarom oszustw.
Miesiąc temu Telegram wprowadził wirtualną walutę o nazwie Stars, a teraz firma rozszerza jej zastosowanie także na płatne treści.
InternetowyKantor wprowadza nowości - przelewy non-IBAN, nowe waluty i mobilną autoryzację w aplikacji.
Do 2022 roku członkiem EPI był PKO BP. Organizacja powstała w celu stworzenia europejskiej przeciwwagi dla dominacji Visy i Mastercard.
Singapur staje się trzecim rynkiem, obok USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na którym Paxos został dopuszczone do emisji stablecoinów.
Forint węgierski, lej rumuński i dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich dołączają do 20 pozostałych walut, którymi można zasilić kartę.
Chiński gigant Ant Group przejął holenderską firmę płatniczą MultiSafepay, rozszerzając swoją działalność na rynki zachodnie.
To najnowsze wyniki cyklicznego badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, opracowywanego przez ZPF.
W Polsce pod koniec 2023 r. Revolut obsługiwał ponad 3,1 mln klientów indywidualnych. Do końca bieżącego roku liczba użytkowników ma przekroczyć 4 mln.
Ugoda ta miała być jedną z największych w historii amerykańskiego prawa antymonopolowego. Jej celem było obniżenie opłat interchange.

