Legal
Nowe przepisy budzą jednak pewne kontrowersje. Chodzi m.in. o umożliwienie wykorzystywania systemów AI do identyfikacji obywateli.
W opinii ZBP konsument nie spełnia na rzecz banku żadnej usługi. W związku z tym konsument nie może domagać się od banku roszczeń wykraczających poza zwrot rat.
TSUE orzekł dzisiaj w sprawie konsumentów mających kredyty indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego.
Chodzi między innymi o 24-godzinny okres "karencji" dla początkujących inwestorów, czy zakaz oferowania bonusów za polecanie znajomych.
Rozwój technologiczny wpłynął na sposób w jaki rozpowszechniane są utwory. Coraz łatwiej o dokonanie naruszeń mających charakter transgraniczny.
Instytucje finansowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą zobowiązani do sprawdzenia statusu PESEL-u przed podpisaniem umowy.
Już 18 maja w życie wchodzi kolejna część przepisów w ramach tak zwanej ustawy antylichwiarskiej. Od tego momentu instytucje pożyczkowe zobowiązane są do wnikliwej oceny zdolności kredytowej klienta.
Aby uznać dzieło za utwór w rozumieniu praw autorskich, dzieło to musi być stworzone przez człowieka.
Zablokowanie dostępu do ChatGPT we Włoszech jest jednak środkiem tymczasowym. OpenAI miało 20 dni na ustosunkowanie się do zarzutów.
Firmy z branży kryptoaktywów będą musiały m.in. uzyskać specjalną licencję w celu oferowania swoich usług na terenie Unii Europejskiej.
Jakiś czas temu, śmiech i kontrowersje wzbudził wyciek wiadomości firmy InPost z prośbą, aby nie odmieniać przez przypadki nazwy znaku towarowego Paczkomat.
Z racji tego, że podmioty obracające walutami wirtualnymi nie są w tym zakresie zasadniczo zobowiązanie do wystawienia PIT-8C, obliczenie podatku wynika z zestawienia transakcji.
Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przedstawią swoje podejście do kryptowalut, a ich śladem, prawdopodobnie podążą kolejne istotne rynki.
Ostatnia nowela prawa w zakresie spadków i darowizn zakłada, że już od 1 lipca 2023 roku, zostanie wprowadzony nowy podatek od zrzutek.
Czy każdy może zarejestrować swoją twarz jako chroniony symbol firmy? Odpowiedź na to pytanie, wbrew wszystkim rynkowym przykładom, brzmi „nie”.
Wskazana regulacja ma na celu ujednolicenie ram prawnych dla funkcjonowania rynku kryptowalut na terytorium Unii Europejskiej.
Z artykułu dowiecie się między innymi jak zdobyć licencję krajowej lub małej instytucji płatniczej.
DORA, MiCA, rewizja PSD2, ustawa antylichwiarska oraz ustawa crowdfundingowa - tym zagadnieniom poświęcony był jeden z paneli dyskusyjnych podczas Fintech Summit Poland 2022.
Najważniejszą nowością jest pojawienie się wymogu uzyskania zezwolenia na prowadzenie platformy crowdfundingowej. Zobaczcie co jeszcze się zmieni.
Jednym z kluczowych aspektów ma być uproszczenie procesu odstąpienia od umowy. Powinien on być nie mniej uciążliwy niż cała procedura jej zawarcia.
Maciej Raczyński, partner w kancelarii Raczyński Skalski & Partners podsumował aktualny stan prawny z punktu widzenia branży FinTech oraz sektora e-commerce.
To będzie prawdziwa „bomba” dla rynku, ponieważ do tej pory lombardy działały praktycznie bez regulacji. Proponowane przepisy mają pośredni związek z rynkiem pożyczkowym.
Proponowane przez resort finansów zmiany mają głównie ułatwić prowadzenie ewidencji przy użyciu kas bezobsługowych poprzez dopuszczenie możliwości niedrukowania dokumentów fiskalnych.
Wytyczne z 24 lutego br. mają przede wszystkim eliminować istotne niespójności stosowania przepisów PSD2 w całej Unii Europejskiej.
Istotnym elementem polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu (AML/CFT) jest Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF).
Zapraszamy na przegląd zmian i nowych obowiązków, które wprowadziła ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
W jego ramach eksperci przybliżą zagadnienia jak m.in. nadzór nad działalnością dostawców usługi odroczonych płatności oraz nadchodzące zmiany w prawie.
Zagrożenia w sieci takie jak m.in. nieuczciwe praktyki w obszarze influencer marketingu znalazły się ostatnio na agendzie UOKiK oraz UKNF.
Nowe zalecenia KNF de facto wykluczą możliwość uzyskania kredytu hipotecznego przez znaczną liczbę polskich rodzin.
To ważny komunikat m.in. w kontekście rozpoczętych niedawno konsultacji EBA na temat cyfrowego onboardingu klientów.
Rozpoczęcie własnej działalności w sektorze FinTech wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów formalnych. Omówiono je w niniejszym materiale.
Aktualny stan prawny zrównuje elektroniczny paragon z tradycyjnym odpowiednikiem. Wystawienie e-paragonu nie wiąże się już z koniecznością wydrukowania papierowej wersji w kasach online.
Trwają pracę Sejmu nad budzącymi kontrowersje regulacjami dotyczącymi rynku pożyczek konsumenckich. Zmiany uderzą w kilka gałęzi sektora FinTech.
Znajdą się w niej najważniejsze informacje na temat zagadnień prawnych dotyczących branży FinTech. Sekcja powstaje dzięki partnerstwu z kancelarią Raczyński, Skalski & Partners.
Zapraszamy na przegląd regulacji prawnych dotyczących działalności kryptowalutowej w Polsce. W materiale poruszyliśmy takie zagadnienia jak stanowisko KNF, giełdy kryptowalut, podatki, czy regulacje UE.
Kampanie promujące kryptowaluty mają być traktowane podobnie jak reklamy produktów i usług finansowych. Oznacza to, że trafią pod nadzór FCA.
Od początku 2022 roku weszły w życie przepisy tzw. Polskiego Ładu. Zmiany wymuszają na przedsiębiorcach m.in. obowiązkowe przyjmowanie płatności bezgotówkowych.
Nowe wytyczne będą dotyczyły nie tylko banków, ale także instytucji finansowych w rozumieniu dyrektywy AML.
W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Od 2023 roku stanie się ona obowiązkowa.