Prawo
Nowe przepisy budzą jednak pewne kontrowersje. Chodzi m.in. o umożliwienie wykorzystywania systemów AI do identyfikacji obywateli.
W opinii ZBP konsument nie spełnia na rzecz banku żadnej usługi. W związku z tym konsument nie może domagać się od banku roszczeń wykraczających poza zwrot rat.
TSUE orzekł dzisiaj w sprawie konsumentów mających kredyty indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego.
Chodzi między innymi o 24-godzinny okres "karencji" dla początkujących inwestorów, czy zakaz oferowania bonusów za polecanie znajomych.
Rozwój technologiczny wpłynął na sposób w jaki rozpowszechniane są utwory. Coraz łatwiej o dokonanie naruszeń mających charakter transgraniczny.
Instytucje finansowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą zobowiązani do sprawdzenia statusu PESEL-u przed podpisaniem umowy.
Już 18 maja w życie wchodzi kolejna część przepisów w ramach tak zwanej ustawy antylichwiarskiej. Od tego momentu instytucje pożyczkowe zobowiązane są do wnikliwej oceny zdolności kredytowej klienta.
Aby uznać dzieło za utwór w rozumieniu praw autorskich, dzieło to musi być stworzone przez człowieka.
Zablokowanie dostępu do ChatGPT we Włoszech jest jednak środkiem tymczasowym. OpenAI miało 20 dni na ustosunkowanie się do zarzutów.
Firmy z branży kryptoaktywów będą musiały m.in. uzyskać specjalną licencję w celu oferowania swoich usług na terenie Unii Europejskiej.
Jakiś czas temu, śmiech i kontrowersje wzbudził wyciek wiadomości firmy InPost z prośbą, aby nie odmieniać przez przypadki nazwy znaku towarowego Paczkomat.
Z racji tego, że podmioty obracające walutami wirtualnymi nie są w tym zakresie zasadniczo zobowiązanie do wystawienia PIT-8C, obliczenie podatku wynika z zestawienia transakcji.
Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przedstawią swoje podejście do kryptowalut, a ich śladem, prawdopodobnie podążą kolejne istotne rynki.
Ostatnia nowela prawa w zakresie spadków i darowizn zakłada, że już od 1 lipca 2023 roku, zostanie wprowadzony nowy podatek od zrzutek.
To między innymi pokłosie ostatniej aktywności Binance Polska. Urząd przypomina, że nie licencjonuje, ani nie nadzoruje kantorów i giełd kryptowalut.
Wskazana regulacja ma na celu ujednolicenie ram prawnych dla funkcjonowania rynku kryptowalut na terytorium Unii Europejskiej.
Z raportu KPMG wynika, że zdecydowana większość badanych firm z Polski (81%) raportuje przynajmniej podstawowe zagadnienia dotyczące zrównoważonego rozwoju.
W polskim prawie pojawia się coraz więcej regulacji, które mają usystematyzować przepisy związane ze sklepami internetowymi i sprzedażą online.
Operatorzy platform cyfrowych będą zobowiązani między innymi do prowadzenia wykazu sprzedawców oraz rejestrowanych transakcji.
Tematem przewodnim wydarzenia jest bezpieczeństwo klienta w elektronicznym obrocie finansowym.
Czy prawo autorskie chroni memy? Na temat prawnej klasyfikacji memów wypowiedziała się ostatnio organizacja Kenya Copyright Board.
Obowiązujące przepisy prawa mają zastosowanie do wielu aspektów procesu wydawania gier na rynek, a także do samego ich funkcjonowania. Czym w takim razie jest EULA?
Choć zmiany prawne w zakresie zgody użytkownika na wykorzystywanie plików cookies zostały wprowadzone w 2019 roku, to wciąż wielu administratorów stron stosuje niezgodne z prawem komunikaty.
Jak przygotować swój sklep internetowy na nowe obowiązki? Czy czeka nas wydłużenie procesu zakupowego? Zmiany w przepisach przybliża radca prawny Wojciech Wawrzak.
Krótszy czas pracy obowiązuje we Francji od 2002 r. W Danii górny limit wynosi 37h tygodniowo, a w Portugalii wprowadzono zakaz kontaktu z przełożonym po godzinach pracy.
Tematyka jest niezwykle ciekawa i zasługuje na dalsze rozważania w tej materii, w szczególności biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sceny e-sportowej.
O prawnej stronie szybko rozwijających się przedsiębiorstw technologicznych rozmawialiśmy z Noemi Chudzik, partnerem i radcą prawnym w kancelarii Chudzik i Wspólnicy.
Zastrzeżenia wzbudziły m.in. postanowienia umowne określające sposób naliczania opłat dystrybucyjnych i alokacyjnych. Spółce przysługuje odwołanie do sądu.
W związku ze wzrostem popularności tokenów NFT (non-fungible token) istotna stała się ich kwalifikacja w świetle dotychczasowych uregulowań prawnych.
Fundacja FinTech Poland zaprasza członków i partnerów swojego ekosystemu do uczestnictwa w projekcie.
Minister rodziny i polityki społecznej udzieliła odpowiedzi na interpelację w sprawie odbierania telefonów od pracodawcy poza godzinami pracy.
Zadaniem MICA jest między innymi zapewnienie znacznie większego stopnia pewności prawnej orazusunięcie rozdrobnienia wśród systemów krajowych.
Do tego czasu nie będzie stosowana kara administracyjna w wysokości 5 tys. zł wobec przedsiębiorców, którzy nie zapewnią takiej integracji.
Poza osobami fizycznymi, przedmiotem ataku mowy nienawiści coraz częściej stają się także przedsiębiorcy.
Od 1 lipca 2022 r. kasy online będą musiały być zintegrowane z terminalami płatniczymi. Jak przedsiębiorcy mogą odpowiedzieć na to wyzwanie?
W sprawie tej postawiono ponad 800 zarzutów 41 osobom. Pod koniec ubiegłego roku śledztwo zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu.
Od początku 2022 roku weszły w życie przepisy tzw. Polskiego Ładu. Zmiany wymuszają na przedsiębiorcach m.in. obowiązkowe przyjmowanie płatności bezgotówkowych.
Nowe wytyczne będą dotyczyły nie tylko banków, ale także instytucji finansowych w rozumieniu dyrektywy AML.
Według organizacji branżowych ustawa de facto zniszczy legalnie działające instytucje pożyczkowe i ograniczy obywatelom dostęp do źródeł finansowania.
W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Od 2023 roku stanie się ona obowiązkowa.
Nie każdy terminal posiada możliwość integracji z kasą fiskalną online, a to oznacza, że konieczna może być wymiana niektórych urządzeń.
Nowelizacja ustawy zobowiązuje przedsiębiorców do umożliwienia konsumentom zapłaty w formie gotówkowej, z pewnymi wyjątkami.
Przewidziano jednak kilka wyjątków, w przypadku których przedsiębiorca może oferować tylko płatności bezgotówkowe.
Rząd nowelizuje ustawę o 500+. Zmianie uległ sposób składania wniosków i forma wypłaty pieniędzy..
Od 30 sierpnia funkcjonariusze straży miejskiej zyskują nowe uprawnienia - mogą karać mandatami użytkowników hulajnóg elektrycznych, rowerzystów i kierujących innymi urządzeniami do transportu osobistego (UTO).
Ma to być reakcja KNF na coraz częstsze wykorzystywanie social mediów przez firmy z sektora finansowego. Chodzi zarówno o aktywność samych firm, jak i ich pracowników.