KNF
Cinkciarz.pl opublikował oświadczenie o skierowaniu do Prokuratury Krajowej zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez grupę pracowników Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezesa jednego z banków.
KNF chce zwiększyć wymogi pozwalające na wpis do rejestru instytucji pożyczkowych. Obecnie wystarczy kapitał w wysokości 1 mln PLN.
W komunikacie nadzorca pisze, że Cinkciarz.pl nie wystąpił do KNF o zezwolenie na utworzenie banku.
Zakres zezwolenia obejmuje między innymi przyjmowanie wpłat gotówki, czy wydawanie instrumentów płatniczych.
Komisja wydała decyzję w wyniku zawartego z bankiem układu w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji.
W materiale czytamy także, że spółki z holdingu planowały połączenie się w bank, o czym nadzór miał być informowany.
Spółka pisze, że "stanowczo sprzeciwia się" wydanej decyzji i pozostaje do dyspozycji KNF w celu wyjaśnienia sprawy.
To o tyle istotne, że PayPo od jakiegoś czasu przymierza się do wydawania własnych kart płatniczych.
KNF jednogłośnie stwierdził brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec przejęcia VeloBanku przez amerykańską grupę Cerberus.
Rada nadzorcza mBanku nominowała nowego prezesa zarządu. Warunkiem jest zgoda KNF.
NIK poinformował dzisiaj w komunikacie o planowanej kontroli doraźnej w KNF. Chodzi między innymi o działania związane z VeloBankiem.
Tym razem chodzi między innymi o spółkę Colorfull Management Ltd z Brytyjskich Wysp Dziewiczych.
Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstw bezprawnego ujawnienia informacji poufnych oraz wykorzystania tych informacji w obrocie akcjami.
W takiej sytuacji leasingodawcy będą musieli uzyskać wpis do odpowiedniego rejestru.
Na razie zezwolenie posiadają tylko trzy firmy - Emiteo.pl, Finansowo.pl oraz GPW Private Market.
Zdaniem KNF unijne rozporządzenie MiCA nie wyeliminuje charakterystycznych dla kryptoaktywów ryzyk.
Związany był z UKNF od 2017 roku, a od roku 2020 pełnił rolę kierownika urzędowego departamentu FinTech.
Chodzi o spółki cfd.capital-trust.co.uk, capital-trust.co.uk, capital-trust.ltd oraz Prefa Group.
Dodatkowo firma jest podejrzana o podawanie nieprawdziwych danych dotyczących swojej działalności i akcji.
Spółka tłumaczy, że sprawa ma charakter czysto formalny i dołoży wszelkich starań w celu skreślenia z wspomnianego rejestru.
Fintech SkyCash trafił na listę ostrzeżeń Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. KNF zarzuca spółce nieprawidłowości przy emisji akcji.
Platforma edukacyjna zlokalizowana jest na stronie fintech.gov.pl i zawiera nie tylko kursy e-learningowe, ale także komiksy animacje oraz quizy.
Celem Rekomendacji jest poprawa standardów działalności w tym obszarze oraz określenie warunków dla stabilnego rozwoju rynku bancassurance.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega przed ofertami crowdfundingu pożyczkowego, które mogą narażać nieświadomych inwestorów na straty.
Kilka dni temu odbyło się Polish Malaysia FinTech Forum, w którym udział wzięli między innymi UKNF, Fintech Poland oraz Central Bank of Malaysia.
Celem dobrych praktyk jest podniesienie wartości produktów CPI dla klientów, co oznacza w szczególności nacisk na elementy jakościowe oraz zapewnienie odpowiedniej dystrybucji tych produktów przez banki.
UKNF poinformował o wpisaniu kolejnych spółek na listę ostrzeżeń publicznych. Nadzorca umieścił na liście 12 podmiotów.
UKNF wraz z współorganizatorami zapraszają na czwartą edycję konferencji naukowej „Nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych”.
To rozwiązanie dla startupów i fintechów, które wiedzą już czym jest blockchain i mają pomysł oraz rozwiązanie oparte o tą technologię.
To między innymi pokłosie ostatniej aktywności Binance Polska. Urząd przypomina, że nie licencjonuje, ani nie nadzoruje kantorów i giełd kryptowalut.
Oszuści wykorzystują imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć w rejestrach na stronie internetowej KNF.
Licencja MIP umożliwia m.in. prowadzenie rachunków użytkowników do 2000 euro, czy dokonywanie transakcji płatniczych do 1,5 mln euro miesięcznie.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował o wpisaniu na listę ostrzeżeń publicznych pięciu kolejnych firm. To zarówno spółki z siedzibą w Polsce, jak i za granicą.
Na Twitterze i LinkedInie pojawiły się oficjalne profile Departamentu Innowacji Finansowych FinTech w UKNF.
Dlaczego UKNF wyszedł z inicjatywą zorganizowania maratonu programowania? Zapraszamy na rozmowę ze Zbigniewem Wilińskim, dyrektorem Departamentu Innowacji Finansowych Fintech w UKNF.
Zbigniew Wiliński, dyrektor departamentu Innowacji Finansowych FinTech w UKNF, dostrzega duży potencjał w nowo powstałym Ekosystemie FinTech Poland.
Łączna pula nagród dla najlepszych zespołów wynosi 120 tys. złotych. Współorganizatorami wydarzenia są UKNF, FINTECH KNF oraz CSIRT KNF.
Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 21-23 października na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował dzisiaj o wpisaniu dwóch nowych podmiotów na listę ostrzeżeń publicznych. Chodzi o spółki CBS Market i SPT Media LLC.
Z najnowszych danych UKNF wynika, że na koniec czerwca 2022 roku w sektorze bankowym pracowało 142 597 osób – to o ponad 3 tys. mniej niż rok wcześniej.
Urząd zachęca kredytobiorców, aby środki zaoszczędzone w trakcie wakacji kredytowych wykorzystać do nadpłacenia kredytu hipotecznego.
Pierwsza firma posługiwała się nazwą "bank" pomimo, że nie posiadała licencji bankowej. W przypadku dwóch pozostałych powodem wpisania na listę było prowadzenie działalności inwestycyjnej bez zezwolenia.
Podczas II edycji konferencji naukowej organizowanej przez UKNF, Fintech Poland i UW mieliśmy okazję porozmawiać z Jackiem Jastrzębskim, przewodniczącym UKNF.
Urząd zaleca, aby instytucje nadzorowane zakończyły współpracę z biznesami krypto, jeśli nie ma pewności, że owe nie współpracują z podmiotami objętymi sankcjami.
Narzędzie wspiera realizację procesu weryfikacji wyceny rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
Wspólnie z UKNF, UW oraz Fundacją FinTech Poland zapraszamy na kolejną konferencję naukową łączącą merytorycznie obszary prawa, nadzoru, nauki i biznesu.
Tym samym spółka będzie mogła świadczyć usługi z zakresu otwartej bankowości - chodzi o dostęp do informacji o rachunku.
Chodzi o modyfikację zasad funkcjonowania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK), nową formę tzw. wakacji kredytowych oraz szybsze zastąpienie wskaźnika WIBOR.
Urząd argumentuje to "rażącym naruszeniem warunków prowadzenia działalności w charakterze małej instytucji płatniczej".
Nadzorca skierował zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 171 ust. 1 ustawy Prawo bankowe. Chodzi o wykonywanie czynności bankowych bez zezwolenia KNF.