Cyberbezpieczeństwo
Przestępcy podszywają się pod bank, wysyłając załączniki, które rzekomo mają zawierać wyciąg transakcji za dany okres.
Funkcja ta automatycznie wykonuje zrzuty ekranu co kilka sekund. Okazuje się jednak, że funkcja przechowuje pozyskane dane w postaci zwykłego tekstu.
Jeśli przestępca lub złośliwa aplikacja miała dostęp do naszego komputera, mogła z łatwością odczytać rozmowy z ChatGPT i zawarte w nich dane.
Jedną z najnowszych kampanii phishingowych jest rozsyłanie fałszywych wiadomości, w których przestępcy podszywają się pod Allegro.
Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ChronPESEL.pl i KRD.
Cryptojacking polega na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera za pomocą koparki kryptowalut.
Nowa funkcja będzie weryfikować tożsamość użytkownika na podstawie selfie ID, które klient wykonał podczas pierwszej rejestracji w Revolut.
Ataki enumeracyjne generują koszty operacyjne i globalne roczne straty związane z oszustwami na poziomie nawet 1,1 mld dolarów
Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami „nigeryjskimi".
Obecnie to ofiara przestępstwa czy kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe.
Za atrakcyjną zniżkę czy darmowy produkt jesteśmy gotowi podać adres e-mail, imię i nazwisko, czy nawet numer PESEL.
W drugiej połowie 2023 roku 77% wszystkich przypadków scamów zgłoszonych przez klientów Revolut w krajach EOG miało swój początek w social mediach.
Chroni ono konto przed cyberprzestępcami m.in. dzięki sprawdzaniu wybranych cech zachowania użytkownika w serwisie bankowym.
Jeśli podamy informacje na fałszywej stronie, nasze konto PayPal znajdzie się w rękach oszustów. W ten sposób można stracić sporo pieniędzy.
W wiadomościach phishingowych coraz częściej pojawiają się kody QR. Czy to sprawi, że niebezpieczne linki odejdą do lamusa?
Dane osobowe klientów chińskiej platformy zakupów online wyciekły z serwisu i zostały opublikowane na innych stronach internetowych.
Nowe produkty ubezpieczeniowe dla sektora FinTech
Jedna trzecia firm zwiększy wydatki na transformację cyfrową, podaje KPMG
Instytucje finansowe chcą o nas wiedzieć coraz więcej
Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało treść ustawy. Trwają konsultacje.
Marsh McLennan prezentuje konkluzje z raportu o globalnych zagrożeniach w perspektywie 2 i 10 lat.
Co 40 minut ktoś posługujący się kradzioną tożsamością próbował wyłudzić pieniądze z banku.
Każdy, kto ma aktywne Alerty BIK, otrzyma dodatkowe powiadomienie mailowe, ostrzegające o aktualnych atakach ze strony cyberprzestępców.
Celem badania była ocena kosztów, bieżącego stanu i wyzwań związanych z działaniami w obszarze przeciwdziałania przestępczości finansowej.
Polska znalazła się w gronie dwóch krajów o najniższej liczbie przypadków oszustw - według liczby ofiar oszustw na tysiąc klientów.
Bank wdraża biometrię behawioralną od BIK i Digital Fingerprints. Wcześniej podobne rozwiązania zostały wdrożone w ING oraz VeloBanku.
Dla porównania rok wcześniej ta liczba wynosiła ponad 17 tys. Większość zgłoszonych stron było związanych z fałszywymi inwestycjami.
Rozwój sztucznej inteligencji na nowo definiuje obszar prywatności danych osobowych i nasila pesymistyczne nastroje społeczne.
Deweloperzy zostali oskarżeni o przesłanie 87 fałszywych aplikacji i nakłonienie ponad 100 tys. osób do ich pobrania.
Zakres wycieku obejmuje adresy e-mail, hash haseł, czy ilość i wartość zamówień.
Banki spółdzielcze SGB otrzymały narzędzie do walki z cyberprzestępcami – monitoring transakcji kartowych w ramach systemu antyfraudowego FDS.
Innowacyjne usługi finansowe tworzą nowe wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Walka toczy się o pieniądze banków, firm i konsumentów.
Większość środków została wypłacona przez studentów. Do bankomatów ustawiały się kolejki, a ludzie wypłacali środki dopóki nie pojawiła się policja.
W IKO klienci mogą skorzystać z trybu dyskretnego, czyli ukryć stan konta na ekranie głównym oraz przy zakupie biletów komunikacyjnych.
Wyniki badania pokazują, że istnieją różnice w tym, jakie instytucje mężczyźni i kobiety postrzegają jako liderów w dziedzinie bezpieczeństwa.
Warto zdać sobie sprawę, jak wiele informacji powierzamy BigTechom - takim jak Facebook, Amazon, Google, czy Apple.
UniCredit jest drugim największym bankiem we Włoszech, posiadającym około 15 mln klientów na świecie.
Problem nie zniknął u osób, które nie pamiętają swoich haseł. Każdorazowa próba skorzystania z formularza odzyskiwania hasła, kończy się niepowodzeniem.
Połowa organizacji za największy problem uważa trudności związane z rekrutacją i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników.
UKE podpisał porozumienie z czterema największymi operatorami telekomunikacyjnymi na polskim rynku - Orange, T-Mobile, Play i Plus.
Związek Banków Polskich wraz z innymi instytucjami strzegają przed działaniami oszustów w mediach społecznościowych, wyłudzających kody BLIK.
Zgodnie z przepisami banki powinny oddać pieniądze do końca kolejnego dnia roboczego od otrzymania zgłoszenia.
Dane pochodzą od 2,6 mln obywateli USA, którzy zgłosili kradzieże. Faktyczna kwota strat jest zapewne znacznie większa.
Wiadomość jest napisana w języku niemieckim, więc dla wielu osób (słusznie zresztą) może się wydać podejrzana.
Oszuści bardzo często wysyłają takie SMS-y z nieznanych numerów lub preparują nazwę “OLX” tak, by wiadomości wpadały do już istniejących wątków.
Dane fintechu pokazują, że większość zgłoszonych przypadków przestępstw w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii rozpoczęła się na platformach Meta.
Polacy pomimo coraz większej aktywności w przestrzeni cyfrowej, wciąż nie dysponują dostatecznie dużą wiedzą z obszaru cyberbezpieczeństwa.
Jednym z najpowszechniejszych i niebezpiecznych rodzajów oszustw jest telefoniczne podszywanie się pod banki.
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że jest to kolejny etap wdrażania rozwiązań zawartych w ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.
Niedawno głośno było o fałszywych wiadomościach od Facebooka, a teraz do użytkowników Outlook trafiają fałszywe maile od Microsoft.

