Partner serwisuVisa dla biznesu

Sztuczna Inteligencja


Sztuczna Inteligencja (w jęz. angielskim "Artiffical Intelligence") to program komputerowy wykorzystujący najnowocześniejsze zdobycze techniki, w tym uczenie maszynowe (machine learning), umożliwiający tworzenie rozwiązań "myślących". Trudno o jednomyślną definicję sztucznej inteligencji, gdyż naukowcy nie są jeszcze zgodni co do możliwości uzyskania przez algorytmy komputerowe świadomości takiej jak u człowieka. Sztuczna Inteligencja jest dla ludzkości szansą do wielkiego rozwoju, ale także wywołuje wiele pytań dotyczących zagrożeń wynikających z jej wykorzystywania lub dominacji. Sztuczna Inteligencja wykorzystywana jest m.in. przez Asystenta Google, Siri, a także w grach komputerowych.
Czy sztuczna inteligencja może zmienić naszą rzeczywistość?
April 5, 2018, 2:20 PM

Ze sztuczną inteligencją ma do czynienia praktycznie każdy z nas. Tak, Ty również. W mniejszej skali znajdziemy ją w urządzeniach typu smartfon czy tablet. Większość z nas myśląc o sztucznej inteligencji, myśli jednak w makroskali. Chatboty, z którymi możesz przeprowadzić rozmowę jak z drugim człowiekiem. Asystenci podróży. Partnerzy przy stole operacyjnym. Możliwości jest mnóstwo. Jak wygląda przyszłość ze sztuczną inteligencją w roli głównej?

Polska firma nagrodzona w dziedzinie sztucznej inteligencji
March 27, 2018, 11:04 AM

Spółka Smart In, partner technologiczny IBM, otrzymała nagrodę GEO Excellence Partners Award. Firma IBM nadaje ją najlepszym, a co roku laureatami zostają tylko trzy europejskie firmy.

Czy dzięki sztucznej inteligencji możemy stać się nieśmiertelni?
March 12, 2018, 1:34 PM

Ludzkość, m.in. poprzez literaturę i filmy z gatunku science fiction, od dziesiątek lat upatrywała w rozwoju technologii metody nie tylko na przedłużenie swojego życia, ale też na wyrwanie się z biologicznego cyklu narodzin i śmierci. Za każdym razem powtarzającym się w takich opowieściach motywem jest przenoszenie swojej świadomości z ciała do ciała, bądź – z ciała do komputera.

Sztuczna inteligencja potrafi diagnozować choroby siatkówki oka
February 26, 2018, 9:53 AM

Uczeni z Uniwersytetu w Kalifornii na łamach magazynu Cell zaprezentowali światu swoje przełomowe rozwiązanie w dziedzinie sztucznej inteligencji. Stworzona przez nich platforma potrafi nie tylko wykrywać, ale też diagnozować choroby związane z degeneracją siatkówki oka. Osiągnęli to m.in. poprzez zmianę systemu uczenia się komputera.

Sztuczna inteligencja zadba o nasze bezpieczeństwo
February 9, 2018, 11:23 AM

2017 zapisał się w historii jako rok największych i niespotykanych do tej pory cyberataków na globalną skalę. Analiza doniesień firm analitycznych wskazuje, że obserwować będziemy coraz większa ich liczbę, niezależnie od rodzaju, metodyki i narzędzi stosowanych przez cyberprzestępców. Utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa będzie najważniejszym zadaniem przedsiębiorstw w 2018 r. Aby było to osiągalne, cyber-obrona musi być w dużej mierze zautomatyzowana.

Asystent podróży ze sztuczną inteligencją? Prognozy dla branży turystycznej
January 26, 2018, 12:03 PM

AirHelp w ciągu 5 lat swojej działalności pomógł 5 mln pasażerów, pochodzącym ze 188 krajów. Uzyskał dla nich odszkodowania lotnicze o łącznej wartości 350 mln dolarów. Z okazji swoich 5 urodzin, firma prognozuje, jak rozwinie się branża turystyczna w kolejnych latach.

Indeks giełdowy zarządzany przez sztuczną inteligencję?
December 21, 2017, 11:01 AM

Szwajcarska instytucja finansowa STOXX Limited zamierza stworzyć pierwszy w historii indeks giełdowy administrowany przez sztuczną inteligencję. Dynamiczny rozkwit adaptacji SI przez branżę finansową bacznie obserwują nie tylko inwestorzy, ale i centra danych.

Sztuczna inteligencja zmieni rynek contact center?
December 20, 2017, 10:37 AM

Firmy dokładają wielu starań, by ich contact center funkcjonowały lepiej, jednak mimo postępu technologicznego wciąż borykają się z licznymi problemami. Telefony w nieodpowiednim momencie, konsultanci, z którymi ciężko znaleźć wspólny język i nietrafione oferty to, tylko wycinek branżowych bolączek. Receptą na poprawę sytuacji mają być rozwiązanie oparte o zaawansowaną analitykę danych i uczenie maszynowe.

Sztuczna inteligencja pozwala zwalczać fake newsy w social media
December 13, 2017, 1:55 PM

Media społecznościowe są postrzegane przez 58% polskich użytkowników Internetu jako jedno z głównych źródeł informacji. Dzisiaj każdy może kreować rzeczywistość udostępniając w swoich kanałach social media treści własne lub innych użytkowników. Na fali popularności tego trendu rośnie też negatywne zjawisko, którym jest fake news. Nieprawdziwe informacje towarzyszą nam właściwie od zawsze, ale obecnie docierają do wyjątkowo szerokiego grona odbiorców za sprawą nowych technologii i metod komunikacji, przez co stanowią realne zagrożenie dla biznesu. Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję pomagają lokalizować i zwalczać fake newsy, a także boty odpowiedzialne za ich generowanie.

Chińscy giganci będą rozwijać IoT i sztuczną inteligencję
November 29, 2017, 11:35 AM

Chiny to potęga na rynku fintechowym i technologicznym. Pomimo, że zdaniem niektórych obserwatorów wciąż sporo brakuje im do technologicznego poziomu USA, to Państwo Środka ma jeden niezaprzeczalny atut – ogromną populację, czyli niemal niewyczerpany rynek zbytu. Dlatego nikt nie może lekceważyć firm pokroju Alibaby, Tencentu, Xiaomi, czy Baidu.

Sztuczna inteligencja znów wchodzi na salony. Sprosta oczekiwaniom?
November 28, 2017, 9:24 AM

Lata 80. to nie tylko muzyka disco, trwała ondulacja, niezliczone prywatki i zakupy w Pewexie. Ten barwny okres we współczesnej historii to również wielki boom na sztuczną inteligencję, podsycany takimi hitami jak „Gwiezdne Wojny” czy „Łowca Androidów”. Niestety, ówczesna technologia nie sprostała wyzwaniu zawodząc rozbuchane oczekiwania entuzjastów. Dziś sprawy mają się zupełnie inaczej. Programiści dysponują sprzętem o nieporównywalnie większej mocy obliczeniowej, a szybki internet i dostęp do gigantycznych zbiorów danych dają twórcom inteligentnych algorytmów masę nowych możliwości. Sztuczna inteligencja wróciła na salony i znów rozpala wyobraźnię, jednak nim zobaczymy ją w triumfalnym pochodzie, programiści muszą uporać się z kilkoma ważnymi problemami.

Sztuczna inteligencja przyniesie im bilion dolarów
September 25, 2017, 11:19 AM

Z badań firmy Salesforce wynika, że sztuczna inteligencja wykorzystana w rozwiązaniach wspomagających sprzedaż, marketing i obsługę klienta, będzie motorem rozwoju światowej gospodarki. Do 2021 r. sztuczna inteligencja przyczyni się do wzrostu przychodów firm o ponad bilion dolarów.

Sztuczna inteligencja wspiera marketing
September 7, 2017, 1:45 PM

Jako klienci jesteśmy codziennie wręcz zalewani falą materiałów reklamowych. Wiadomości sms, e-maile, banery i komunikaty wyświetlające się na portalach internetowych. Listy otrzymywane pocztą tradycyjną i rozmowy telefoniczne to dzisiaj tylko ułamek komunikacji marketingowej. W takich realiach coraz większe znaczenie ma odpowiedni dobór treści, grupy docelowej, formy i momentu kontaktu.

Sztuczna inteligencja dopiero będzie inteligentna
August 31, 2017, 11:30 AM

Coraz bardziej powszechnym zjawiskiem staje się dziś przypisywanie maszynom działań pozornie inteligentnych, takich, które opierają się na sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence - AI). W rzeczywistości jednak wiele z tych czynności nie ma związku z tą technologią. Współczesna sztuczna inteligencja jest zwieńczeniem pewnego etapu technologicznego, jednak czeka ją dalszy rozwój. W jakim kierunku będzie się rozwijała i w jaki sposób można ją wykorzystać w biznesie?

Polacy i inteligentne urządzenia przyszłości
August 30, 2017, 11:28 AM

Era inteligentnych urządzeń nadeszła, a ich użytkownicy są coraz bardziej świadomi wpływu technologii na codzienne życie. Według raportu Future of Apps, przygotowanego na zlecenie F5 Networks, aż 55 proc. Polaków jest zainteresowanych korzystaniem z najnowszych technologii, oferujących np. komendy głosowe dla smartfonów, tabletów i urządzeń typu wearables.

Polacy są otwarci na robodoradztwo finansowe
August 30, 2017, 10:37 AM

Polacy cechują się stosunkowo wysokim zainteresowaniem usługą zautomatyzowanego doradztwa przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych – wynika z badania „Finansowy Barometr ING”.

Elon Musk o wojnie ze sztuczną inteligencją
August 21, 2017, 12:22 PM

CEO Tesli i SpaceX wraz z ponad setką innych osób zaangażowanych w rozwój sztucznej inteligencji, skierował list do Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym wzywa do jak najszybszego wycofania z użycia broni wykorzystującej AI.

Dzięki machine learning poznaliśmy raj na ziemi
August 9, 2017, 10:59 AM

Uczenie maszynowe jest obecnie szeroko wykorzystywane w biznesie. Technologia ta pozwala m.in. na tworzenie dedykowanych kampanii marketingowych, ocenę ryzyka kredytowego, optymalizację łańcucha dostaw czy przewidywanie awarii w procesach produkcji. Nie są to jednak jedyne przykłady zastosowań machine learning. Specjaliści z firmy SAS wykorzystali uczenie maszynowe do wytypowania miejsca, w którym panują najlepsze warunki do życia. Innymi słowy, znaleźli raj na ziemi.

Sztuczna inteligencja wyeliminuje Cię z rynku pracy? Sprawdź, czy nie jesteś na liście
July 28, 2017, 10:32 AM

Eksperci są zgodni: gros wykonywanych dziś zawodów odejdzie do lamusa. Według firmy analitycznej McKinsey & Company, aż 60 proc. zawodów ma być w najbliższym czasie zastąpionych przez komputery. Na liście zagrożonych profesji znajdują się m.in. taksówkarze, księgowi, analitycy bankowi i dziennikarze. Pracy może zabraknąć nawet dla hollywoodzkich gwiazd filmowych. Postępująca automatyzacja ma zmienić rynek nie do poznania, drastycznie redukując liczba etatów.

Puma otwiera pierwszy inteligentny magazyn na świecie
July 27, 2017, 1:30 PM

W jakim kierunku zmierza logistyka? Najlepiej widać to na przykładzie Pumy, która wspólnie z firmami Magazino, Gigaton i ITG otwiera pierwszy w pełni zautomatyzowany magazyn w niemieckiej miejscowości Schwaig, Za transport towaru w innowacyjnym magazynie odpowiadać będzie nowy, inteligentny robot TORU, stworzony do pracy w tego typu placówkach.