Fundraising
Nowa metoda płatności ma umożliwiać dokonanie zakupu i otrzymanie cashbacku w dwóch kliknięciach. Moment transakcji zostanie przeniesiony na początek procesu zakupowego.
PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital w II kwartale 2022 roku.
Mowa tutaj oczywiście o pokaźnym spadku wyceny. Obecnie można zaobserwować wyraźne spowolnienie inwestycji w porównaniu do rekordowego roku 2021. Inwestorzy zaczynają stawiać na rentowność.
Firma działa w branży HR Tech i weryfikuje cechy osobowości kandydatów na dane stanowisko pracy za pomocą testów psychometrycznych.
Skala spadku wyceny giganta BNPL może szokować. 6,7 mld dolarów to o wiele mniej w porównaniu do wartości z czerwca ubiegłego roku.
Jeszcze w tym roku startup zaoferuje narzędzie do negocjowania i podpisywania złożonych kontraktów. Firma planuje także ekspansję zagraniczną oraz powiększenie zespołu.
Punktem wyjścia książki jest przedstawienie obecnej sytuacji na polskim rynku VC. Autor pisze w niej o tym, czym są fundusze, kto je tworzy i czym się różnią.
Funduszem wiodącym w rundzie jest Black Pearls VC znany m.in. z inwestycji w Autenti, Telemedi czy Nordigen.
Pozyskane środki mają pomóc polskiemu startupowi w dalszym rozwoju produktów i narzędzi dla sektora e-commerce. Fundusze pójdą także na ekspansję w USA.
Obecnie dyrektorem generalnym spółki jest Lukáš Janoušek, który wcześniej jako udziałowiec i CMO, również w Polsce, rozwijał fintech Twisto.
Pozyskane środki zostaną wykorzystane do rozbudowy zespołu, usprawnienia modeli przetwarzania danych oraz ekspansji na kolejne rynki w Europie.
Spółka planuje podwoić liczbę swoich pracowników, zatrudniając specjalistów od marketingu i produktu oraz deweloperów z międzynarodowym doświadczeniem.
Pieniądze pozwolą na dalszy rozwój Quantee oraz przyspieszy ich ekspansje na rynek brytyjski i hiszpański.
Instapay to rozwiązanie, które automatyzuje proces realizacji płatności od kontrahentów, co ma przekładać się na zwiększenie przychodów.
Jednocześnie spółka informuje, że jej nowym prezesem został Marcin Chruściel. To doświadczony manager wcześniej związany m.in. z Orange Finanse.
Z rozwiązania Alphamoon korzystają już teraz m.in. Santander Bank, Pekao S.A., PGNiG oraz Kruk S.A.
Wydatki na start-upy na rynkach kapitałowych były jedynym sektorem ze wszystkich objętych raportem CBInsights, który odnotował zdrowy wzrost o 16%.
Neptune.ai to polski startup, który rozwija platformę pomagającą inżynierom i całym zespołom w zarządzaniu budową modeli sztucznej inteligencji.
Firma oferuje ubezpieczenia zdrowotne, które zapewniają dostęp do kosztownych technologii medycznych. Nowe finansowanie ma pomóc zwiększyć skalę działalności.
Rundzie seed przewodził czeski fundusz Credo Ventures. Pieniądze wyłożyli również dotychczasowi inwestorzy startupu – Market One Capital oraz Pamoja Capital.
Spółka Irmatiq tworzy narzędzie SaaS automatyzujące zarządzanie komunikacją z inwestorami. Za tym projektem stoi Jakub Niestrój.
Polski medtech pozyskane środki planuje przeznaczyć na dalszy rozwój oraz ekspansję zagraniczną.
W ciągu zaledwie kilku miesięcy wycena Payhawk wzrosła z poziomu 570 mln USD do ponad 1 miliarda dolarów.
Rundzie seed przewodził Inovo Venture Partners. Finansowanie pochodzi też od Innovation Nest i zagranicznych funduszy YZR oraz grupy 10X Founders.
Rundzie przewodzi główny udziałowiec challenger banku – BBVA oraz Toscafund i Infinity Investment Partners.
Dzięki zebranej rundzie finansowania spółka uruchomi platformę kredytów węglowych opartych na rolnictwie, kontynuując ekspansję na nowe rynki.
Bydgoska stworzyła aplikację finansowo-księgową, w którą zainwestował Fundusz CofounderZone oraz czterech aniołów biznesu.
Tym samym hiszpański bank zwiększa swoje udziały w Neon do prawie 30%.
Nowymi inwestorami polskiej spółki zostały fundusze ffVC Poland i Street Smart Capital. Część kapitału wyłożyli również dotychczasowi inwestorzy.
Scandit zamknął rundę inwestycyjną serii D, osiągając łączną wycenę spółki powyżej 1 mld USD.
Były prezes PKO Banku Polskiego obejmie w funduszu także funkcję senior advisor.
Klarna rozważa przeprowadzenie kolejnej rundy finansowania. Tym samym jej wycena może wzrosnąć do poziomu 60 mld dolarów.
Rozwiązania PhotonIP stosowane są w branży motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, w produkcji elektroniki typu wearables czy w centrach danych.
Globalne inwestycje w sektor FinTech w 2021 roku sięgnęły 210 mld dolarów. Przeprowadzono przy tym rekordowe 5684 transakcji.
Przedłużenie Serii B zostało przeprowadzone wspólnie przez nowego inwestora abrdn i dotychczasowego – Sofina.
Polski startup MyCointainer zapewniający usługi stakingu kryptowalut, pozyskał 24 mln zł w Serii Seed.
Pozyskane środki mają pomóc polskiemu startupowi Infermedica w dalszym rozwoju technologii i rozwiązań wspierających pracę pracowników medycznych.
Finansowanie pochodzi od funduszy venture capital – SMOK Ventures i WP2 Investments. Zostanie ono przeznaczone m.in. na ekspansję międzynarodową.
Nowy fundusz powstał w ramach Movens Capital. Poprzez inwestowanie i doradztwo ma wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw z Polski.
Rundzie finansowania przewodził Gradient Ventures, fundusz VC Google’a. Otrzymane środki mają pomóc Zowie w rozwoju produktu i ekspansji w USA.
Otrzymane środki mają zostać przeznaczone m.in. na skalowanie biznesu w Stanach Zjednoczonych oraz projekty związane z Web3.
To challenger bank kierujący swoje usługi do małych i średnich przedsiębiorców. Od momentu powstania pozyskał 622 mln euro.
Platforma Crowdway pozostaje liderem na Polskim rynku finansowania społecznościowego, osiągając wyższe wyniki z roku na rok.
Dzięki najnowszej rundzie finansowania Bolt przyspieszy swoją ekspansję w 2022 roku i uruchomi setki sklepów Bolt Market w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
W Wielkiej Brytanii ubiegłoroczna wartość inwestycji w sektorze FinTech osiągnęła 11,6 mld USD, co stanowi wzrost aż o 217 proc. w stosunku do 2020 roku.
Wśród nowych inwestorów spółki znalazł się Wiktor Namysł, znany z inwestycji m.in. w DocPlannera i Booksy.
Spółka Tencent nabyła udziały w challenger banku Monzo w ramach ostatniej rundy finansowania. Kwota inwestycji wyniosła mniej niż 100 mln USD.
ONe Company, startup zarządzający platformą ONe, otrzymane środki przeznaczy m.in. na przygotowanie modelu ekspansji na rynki zagraniczne.
Marcin Grzymkowski objął ponad 30% udziałów w Ergonode. Firma rozwija oprogramowanie typu PIM (product information management).
Dotychczas porównywalne rundy finansowania w Polsce zebrały tylko Booksy, Brainly, DocPlanner i Uncapped.