Fundraising
Marcin Grzymkowski objął ponad 30% udziałów w Ergonode. Firma rozwija oprogramowanie typu PIM (product information management).
Dotychczas porównywalne rundy finansowania w Polsce zebrały tylko Booksy, Brainly, DocPlanner i Uncapped.
Brytyjski fintech w tym roku podwoił swoje przychody, co może dawać nadzieję na osiągnięcie rentowności.
Runda finansowania serii C została przeprowadzona głównie przy udziale dotychczasowych inwestorów, takich jak Tencent, Accel i Founders Future.
Polski startup Packhelp pozyskał 190 mln zł (40 mln euro) w Serii B. To największa runda finansowania na tym poziomie w kraju.
Łącznie właściciel spółki Less pozyskał już ponad 28 mln PLN. Firma planuje dalsze skalowanie działalności w Polsce oraz ekspansję w kolejnych krajach.
Challenger bank Monzo przymierza się do pozyskania 300 mln GBP, dzięki czemu potroi swoją wycenę. Fintech zamierza wyjść na prostą po ostatnich słabych wynikach finansowych i problemach z regulatorem.
Większość inwestycji venture capital w młode spółki kończy się niepowodzeniem. Najczęściej od 1 od 2 exitów z „trafionego” finansowania pozwala na rekompensatę nieudanych inwestycji.
W rundzie inwestycyjnej serii D uczestniczyli dotychczasowi inwestorzy jak SoftBank Vision Fund 2 oraz Mubadala Capital, do których dołączyli nowi partnerzy m.in. M&G Investments.
Następny krok to wejście na giełdę, co ma nastąpić w 2022 roku. Fintech ma być blisko uzyskania rentowności.
Według raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners, w trzecim kwartale 2021 r. polskie i zagraniczne fundusze VC zainwestowały w przedsiębiorstwa nad Wisłą 582 mln PLN.
Dzięki wycenie na poziomie 9 mld dolarów N26 nieznacznie wyprzedził Commerzbank - nie posiadając ani jednego oddziału. Następny krok to wejście na giełdę.
Kwoty inwestycji jednak nie ujawniono. Wiadomo tylko, że chodzi o kilka milionów USD.
Dzięki dofinansowaniu Swile dołączył do grona tzw. jednorożców, czyli startupów, których wycena przekracza 1 mld USD.
Środki otrzymane z dofinansowania mają zostać przeznaczone na komercjalizację aplikacji. Jej premiera będzie miała miejsce przed końcem października.
Startup jest dostawcą narzędzia wykorzystującego Al w procesie oceny wydajności potencjalnej instalacji fotowoltaicznej. Do tej pory pozyskał 1 mln PLN od Czysta3.vc.
Głównym inwestorem w tej rundzie finansowania był CommerzVentures. Pozyskane środki mają umożliwić wejście na kolejne rynki jeszcze w 2021 roku.
Pieniądze mają zostać przeznaczone na istotne przeskalowanie biznesu, z zamiarem podwojenia aktualnego zespołu i dalszej międzynarodowej ekspansji.
Założyciele platformy zamierzają przeznaczyć pieniądze na ekspansję na rynki zachodnie oraz inwestycję w sztuczną inteligencję.
W kolejnych miesiącach na dziesięciu europejskich rynkach ma pojawić się nowa usługa - Bolt Market, czyli ekspresowa dostawa produktów spożywczych.